0

Białaczka

Białaczka (z łac. leukemia) jest chorobą nowotworową, która atakuje ogromny zasięg układu krwiotwórczego i  powoduje zmiany we krwi chorego. W Polsce odnotowano, iż na milion dzieci przypada aż od 105 do 130 zachorowań na ową dolegliwość. Powszechnie mówi się, iż jest chorobą nieuleczalną, jednak coraz większy procent ludzi chorych na białaczkę z sukcesem uporało się z chorobą. Współczesny rozwój medycyny i farmaceutyki z większym powodzeniem pozwala podołać tej infekcji.

Rozwój białaczki polega na rozroście w całym organizmie leukocytów tylko jednego typu, przyczyną czego jest zmniejszenie możliwości obronnej organizmu przed drobnoustrojami. Odbywa się tak, ponieważ limfocyty są zmienione nowotworowo i w szpiku kostnym namnażają się patologicznie zmienne niedojrzałe komórki. Przez wiele lat choroba może zostać niezauważona, dopiero jednak po badaniu krwi możemy się dowiedzieć, że dopadł nas nowotwór. Białaczka postępuje bardzo szybko, bowiem kiedy szpik kostny jest już całkowicie zainfekowany przez nieprawidłowe komórki (zwane blastami) przedostają się one do obiegu krwi, a zarazem do innych narządów: wątroby, węzłów chłonnych, nerek, śledziony, płynu mózgowo-rdzeniowego, bądź gonad.

Wyróżniamy białaczki o działaniu: częstszym – ostre (ostre białaczki szpikowe i limfoblastyczne) oraz rzadszym-przewlekłe (przewlekła białaczka szpikowa i limfatyczna). Przyczyny białaczki tak naprawdę do tej pory nie są nam zbytnio znane, a co naprawdę ją wywołuje jest trudne do sprecyzowania.

Częste objawy białaczki to:

  • krwotoki z nosa
  • krwawienie dziąseł przy myciu zębów
  • ciągłe osłabienie, ospałość i bladość skóry
  • długotrwała infekcja i następujące po niej zapalenie gardła, ucha, oskrzeli czy płuc
  • pojawiające się siniaki bez przyczyny
  • ból stawów i mięśni
  • powiększone węzły chłonne na karku, pod pachami i w pachwinach

Im szybciej zauważy się jakieś zmiany w organizmie i uda się do lekarza na badania morfologiczne krwi oraz szpiku kostnego, tym łatwiej będzie się pozbyć choroby. Form leczenia jest bardzo wiele i w dużym stopniu zależy od rodzaju i stopnia zaawansowania choroby.

admin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Comment spam protected by SpamBam