1

Po ilu dniach można zrobić test ciążowy

Kobiety planujące powiększenie rodziny niecierpliwie pytają, kiedy test ciążowy można wykonać najwcześniej tak, aby jego wyniki były wiarygodne. Zdarzają się takie, które twierdzą, że już dzień lub kilka po stosunku odczuwają mdłości czy osłabienie, a więc standardowe objawy ciąży w pierwszych tygodniach.

Pamiętajmy, że ze względu na okres żywotności plemników (od kilku dni do nawet tygodnia) do zapłodnienia może dojść nawet kilka dni po stosunku. Wykonanie testu w tym czasie może zatem nie wykryć ciąży, dlatego z testami ciążowymi nie należy się spieszyć. Ich działanie polega na wykrywaniu minimalnego stężenia hormonów wytwarzanych przez kobiet w trakcie ciąży. Najwcześniej taki test wykonuje się po minimum 6 dniach od odbycia stosunku. Należy go wykonać z rana, kiedy to stężenie hormonu ma wartość maksymalną i istnieje największe prawdopodobieństwo wykrycia wczesnej ciąży. Najbardziej wiarygodne dane z testu można uzyskać czekając z nim co najmniej do dnia spodziewanej miesiączki – po tym czasie testy można wykonywać o każdej porze dnia.

Testy ciążowe mają różne oznaczenia wyników, przed ich wykonaniem należy się więc zapoznać z załączoną ulotką. Zazwyczaj dwa paski oznaczają ciążę, a jeśli w okienku nic się nie pojawi bądź też widać tylko jeden pasek to oznacza to brak ciąży lub nieprawidłowo wykonane badanie. Wykonajmy więc kolejny test, aby upewnić się do co jego wyniku. Jeśli badanie potwierdziło ciążę, sprawdźmy jak wygląda ciąża tydzień po tygodniu i jakich dolegliwości możemy się w najbliższym czasie spodziewać.

admin

One Comment

  1. czy po 7 dniach można wiedzieć że jest się w ciąży

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Comment spam protected by SpamBam