2

Wkładka wewnątrzmaciczna

Wkładka wewnątrzmaciczna (IUD, spirala) – Jest to metoda antykoncepcyjna przeznaczona dla kobiet. Wskaźnik Pearla dla wkładki wynosi 1,5-5 (czyli na 100% kobiet stosujących tą metodę w ciąże może zajść 1,5-5%). Wkładka jest tworzywem sztucznym, który zakłada się do jamy macicy na okres od 3 do 5 lat. Najczęściej wykonywane są z polichlorku winylu lub innych elastycznych tworzyw, które są nieszkodliwe dla ludzkiego organizmu, aby wkładka była bardziej skuteczna dodaje się do niej jony takich metali jak platyna, złoto, miedź czy srebro. Przez obecność tych jonów ruchy plemników zostają upośledzone, a co za tym idzie zmniejszenie penetracji przez szyjkowy śluz.

Wkładka uniemożliwia zagnieżdżenie się zarodka, a także pod jej wpływem wędrówka komórki jajowej w jajowodach jest przyśpieszona. Wkładka wewnątrzmaciczna nie jest metodą dość popularną i na razie niewiele kobiet się na nią decyduje. Statystycznie w Polsce metodę tą stosuje zaledwie 5 – 6% kobiet, jedną z przyczyn może być również cena, która może wahać się od 1000 do 1500 zł. Wkładki wewnątrzmaciczne są adresowane głównie dla kobiet, które ukończyły 30 lat, mają stałego partnera oraz nie obserwuje się u nich zaburzeń miesiączkowych.

Metoda ta może także odbić się na zdrowiu kobiety. Po jej założeniu mogą być odczuwane bóle w okolicach kości krzyżowej, bóle podbrzusza, mogą się również pojawić plamienia z dróg rodnych oraz obfite i nieregularne krwawienia, stany zapalne. Wkładka może również spowodować niepłodność, dlatego nie zaleca się stosowania jej u kobiet w młodym wieku, które jeszcze nie rodziły, oraz u tych, które planują mieć jeszcze potomstwo. Gdy już jednak kobieta zdecyduje się na wkładkę, musi pamiętać o regularnych wizytach kontrolnych u ginekologa – pierwsza wizyta około dwóch tygodni od założenia, kolejne dwa razy do roku, jednak w przypadku jakichkolwiek bólów bezzwłocznie należy zgłosić się do lekarza.

Przeciwwskazania do założenia wkładki wewnątrzmacicznej

 • przebyta ciąża pozamaciczna
 • planowanie dzieci
 • choroby dróg rodnych
 • podejrzenie ciąży
 • wady anatomiczne
 • uczulenia na składniki wkładek
 • zaburzenia miesiączek
 • współżycie z więcej niż jednym partnerem
 • schorzenia mogące pogorszyć się podczas stanów zapalnych (np. choroby zastawek serca, zapalenie wsierdzia)

admin

2 Comments

 1. Nosze w sobie wkładkę(spiralę ) ponad pół roku. Nie zauważyłam żadnych niepokojących objawów i bardzo polecam kobietom, które zastanawiają się nad metodą antykoncepcji. Jest na pewno zdrowsza niż łykanie tabletek i mniej kłopotliwa.

 2. ja mam już drugą wkładkę i jestem bardzo zadowolona z tej metody, wcześniej łykałam tabletki a i tak musiałam się pilnować choćby przy przeziębieniu. Po urodzeniu dziecka lekarz zaproponował mi tą metodę i nie zamierzam jej zmieniać na inną

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Comment spam protected by SpamBam